Prinášame vám sľúbené pokračovanie Feriho rozprávania o plavbe cez oceán - tentoraz o nečakanom prekvapení.

Ahoj kamaráti,

dnes, 12. deň plavby píšem už druhý krát. Stala sa nevídaná vec. Neuveriteľnou náhodou sme zistili, prečo plávame pomalšie ako by sme mali. Vlado so Stanom sa babrali s Dan bójou a ako áno ako nie, padlo im do vody vrcholové svetlo bóje. Keďže sme boli na motore, Stanley sa pokúsil po obrate vyloviť plávajúce svetlo z vody. Nepodarilo sa, tak Vlado zacúval a na druhý pokus bolo svetlo v našich rukách. A zrazu sa vedľa lode objavila asi 4-5 metrov dlhá palma – takej divnej žltej farby.

Čudovali sme sa čo to pláva tak ďaleko od brehov. Pohli sme sa. V tom momente Vlado kričí, aby sme sa pozreli na rýchlomer – išli sme 6,5 uzla, ale predtým sme robili len 5 – 5,5 uzla. Všetkým nám to zaplo. Tú palmu sme ťahali na kýli a to nás spomaľovalo. Nastala rekapitulácia všetkého a záver bol jednoznačný – palmu sme ťahali so sebou od druhého dňa plavby. Vtedy sme spod veterného kormidla vytiahli niekoľkometrovú „hadicu“. No nebola to hadica, ale výhonok tej našej palmy, ktorý usekol rezací systém na propeleri. Prepočtom sme zistili, že keby sme stratili s palmou na kýli len 1 uzol, za 10 dní to dáva úctyhodných 240 NM, teda takmer 2 dni plavby. Smutné, ale aj veselé – teraz sa nám doplávanie načas zdá reálne :) 

Keď sme zbadali našu palmu vo vode vedľa lode, nikoho nenapadlo urobiť fotografiu. Netušili sme, že ako intenzívne na ňu budem spomínať. Tak som dnes urobil fotografiu vody na tej strane lode, kde bola palma a hrubou maľovačkou som doplnil obrázok palmy – ako sme si ju zapamätali. Prikladám.

Všetkým Vám posielam AHOJ z plachetnice Civetta II.

Fero Lindner

Foto z plavby nájdete v galérii.

Prečo MAXO?

   klient na prvom mieste
    20 rokov skúseností
   stovky spokojných klientov
   tisícky lodí z celého sveta
   online rezervácia so zľavou
   odborní inštruktori na kurzoch
  všetko v e-shope skladom
   ochotne, priateľsky a profi

MAXO s.r.o.
Černyševského 26
851 01 Bratislava
tel: 02 62 522 722
mob: 0917 630 217
yachting@maxo.sk
MAXO na Facebooku
skype: maxo.yachting

Chcete vedieť o aktuálnych novinkách a ponukách?

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Blue Gray
Background Color
Text Color
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Scroll to top