Ahoj kamaráti,

tak som tu so sľúbeným rozprávaním o World ARC ako takom ale najmä o jeho minuloročnom zahájení edície 2014-2015, ktorého som sa mal možnosť zúčastniť.

World ARC je jedným z mnohých produktov anglického World Cruising Club. Každý z vás pozná nejakým spôsobom ARC, teda Atlantic Raley for Cruisers. V novembri 2014 štartovalo už jeho 29. vydanie. Toto podujatie je aj pretek ale najmä je to cesta pre rekreačných jachtárov ako zdolať oceán, s vysokou bezpečnosťou zaisťovanou organizátormi. Zúčastňujú sa ho nielen skúsené posádky ale aj naozajstní amatéri, napr. v zložení otec, matka a 3-ročné dieťa. ARC začína na Kanárskych ostrovoch a končí v Rodney Bay na ostrove Sv. Lucia v Karibiku. Existujú však aj mierne odlišné trasy ARC – podľa požiadaviek účastníkov.

 

Nadväzujúcim podujatím na ARC je World ARC, ktoré je ďalším pokračovaním pre posádky, ktoré majú ambíciu oboplávať svet. Na štart na Sv. Lucii sa samozrejme môžu postaviť aj lode, ktoré neplávali cez Atlantik v rámci ARC. Trasa okolo sveta začína na Sv. Lucii a pokračuje cez Karibské more do Panamy, potom cez Panamský prieplav do Pacifiku, a cez Galapágy, tichomorské ostrovy, Austráliu, Indonéziu, Indický oceán, Južnú Afriku, južný Atlantik do Brazílie a skončí opäť v Karibiku na Sv. Lucii.

Vlado Porvazník sa taktiež nezúčastnil ARC, avšak so svojou loďou Civetta II preplával predtým Atlantik už dvakrát tam a raz naspäť. Ja som na Sv. Luciu doletel začiatkom januára 2014 a nalodil som sa na Civettu II, kotviacu v zátoke pred Rodney Bay. Bol som plný očakávania, že uvidím ako sa organizuje takéto jachtárske podujatie a navyše som mal pred sebou tranzit cez Panamský kanál! Všetko dopadlo k veľkej spokojnosti.

Pred akýmikoľvek rozprávaniami o vlastnej plavbe treba povedať, že okrem vysokého účastníckeho poplatku musia lode a skipperi splniť množstvo podmienok, ktoré súvisia s bezpečnosťou a schopnosťou komunikovať. Nielenže každý majiteľ lode resp. skipper musel investovať dosť veľa do technických bezpečnostných a komunikačných prvkov ale musel absolvovať aj rôzne školenia a kurzy. Pred štartom na Sv. Lucii bola loď nielen detailne preklepnutá po technickej stránke čo sa týka povinnej výbavy ale boli realizované detailné inštruktáže ... o špecifikách dlhodobého plávania na zadobočné vetry ... vývoj a trendy počasia ... miestne nebezpečenstvá ... problematické miesta ... riešenie krízových situácií ... časové detaily aktuálnej etapy... Všetko to trvalo pár dní a bolo úchvatné počúvať skúsených a kompetentných členov organizačného tímu. Za všetkých spomeniem hádam len Chris Tibbsa, ktorý sám niekoľkokrát oboplával svet a Atlantik preplával spolu vyše 20 krát.

 

Fotky nájdete v našej galérii.

Prečo MAXO?

   klient na prvom mieste
    20 rokov skúseností
   stovky spokojných klientov
   tisícky lodí z celého sveta
   online rezervácia so zľavou
   odborní inštruktori na kurzoch
  všetko v e-shope skladom
   ochotne, priateľsky a profi

MAXO s.r.o.
Černyševského 26
851 01 Bratislava
tel: 02 62 522 722
mob: 0917 630 217
yachting@maxo.sk
MAXO na Facebooku
skype: maxo.yachting

Chcete vedieť o aktuálnych novinkách a ponukách?

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Blue Gray
Background Color
Text Color
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Scroll to top